DOM TURYSTY PTTK - trochę historii
 Dom Turysty PTTK w Krakowie otwarto uroczyście w dniu 22 lipca 1963 roku.

 Inicjatywa jego budowy powstała w kręgu działaczy utworzonego w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przed wybudowaniem Domu Turysty baza noclegowa Krakowa liczyła 9 przedwojennych hoteli o niskim stosunkowo standardzie oraz 3 baraki PTTK z salami zbiorowymi przy ul. św. Marka, Wenecja i Nadwiślańskiej, razem 1420 stałych miejsc noclegowych: deficyt łóżek hotelowych był wielki, a ruch turystyczny coraz większy.

 W wyniku dwuetapowego konkursu przyjęto do realizacji projekt arch. Zbigniewa Mikołajewskiego i Stanisława Spyta powstały krakowskim Miastoprojekcie. Walory urbanistyczno-architektoniczne tego projektu uznano przyznając mu nagrodę państwową III stopnia w dziedzinie architektury. Inwestorem bezpośrednim była Dyrekcja Inwestycji PTTK w Krakowie, wykonawcami Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego, Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Zarząd Robót Wykończeniowych HiL. Budowę rozpoczęto w 1959 r., pierwszych turystów obiekt przyjął już w maju 1963 r.  Powstał pierwszy w Krakowie po 2. wojnie światowej nowy hotel o dużej kubaturze (44 tys. m`), liczący w dniu otwarcia blisko 900 łóżek ( z tego 210 w pokojach 2-osobowych i 690 w 8-osobowych); część gastronomiczna składała się z baru samoobsługowego, restauracji i baru kawowego. Była także licząca 200 miejsc sala konferencyjna i mniejsza sala klubowa. W dolnej kondygnacji zlokalizowano hotel dzienny z natryskiem i toaletami, czytelnia prasy i książek oraz miejscem do odpoczynku.
 Pakiet usług uzupełniał parking, kioski z lodami i pamiątkami.
 Przed obiektem była piękna, bodaj najładniejsza w Krakowie, fontanna (dziś niestety nieczynna). Dom nazwano imieniem Kazimierza Sosnowskiego, wybitnego działacza turystycznego, autora licznych przewodników i opracowań krajoznawczych.  W ciągu 40 lat działalności Dom Turysty przyjął ok. 5 milionów gości hotelowych. Byli to głównie uczestnicy wycieczek zbiorowych zakładów pracy i młodzieży z kraju, a także z zagranicy. Standard hotelu na owe czasy był całkiem przyzwoity., a położenie w centrum Krakowa i niskie ceny sprawiły, że tzw. średnioroczne obłożenie było wysokie, co przyczyniało się do szybkiego zużycia obiektu. Zniszczenia pogłębiły się na skutek kwaterowania sił porządkowych w okresie stanu wojennego. Z końcem lat osiemdziesiątych obiekt nadawał się do remontu kapitalnego. Remont ten był prowadzony bez wyłączania hotelu z eksploatacji z równoczesnym stopniowym podnoszeniem standardu, głównie przez zamianę pokoi wieloosobowych z umywalkami na 2-osobowe z łazienkami. Równocześnie modernizowano infrastrukturę techniczną i instalacje: w roku 1996 otwarto nowoczesną kotłownię gazową, likwidując przestarzałą węglową - największego truciciela atmosfery w centrum Krakowa, wyremontowano dachy, elewacje, otoczenie (na placu przed hotelem powstał ogródek letni), parkingi, odbudowano zadaszoną rampę-podjazd dla osób niepełnosprawnych. Prace finansowe były przez właściciela obiektu - PTTK oraz użytkowników poszczególnych części; modernizacja hotelu zaś głównie przez Spółkę Akcyjną "Jan-Pol", która od 1991 r. zarządza częścią hotelową Domu Turysty.
 W wyniku tych działań, dawny dom wycieczkowy kategorii II stopniowo przekształcony został w nowoczesny hotel z prawdziwego zdarzenia, który w 1995 r. otrzymał dwie gwiazdki, zaś w 2003r. trzy gwiazdki. Hotel otrzymał nazwę "Hotel PTTK Wyspiański", w tym miejscu bowiem mieszkał przez pewien czas młody Stanisław Wyspiański. Dzisiejszy Dom Turysty to duży kompleks hotelowo-gastronomiczno-usługowy.  Hotel PTTK Wyspiański liczy obecnie 158 jedno i dwuosobowych pokoi odpowiadających w pełni wymogom hotelu 3-gwiazdkowego (wraz z dostawkami 395 łóżek); wszystkie posiadają łazienkę z prysznicem, telewizję satelitarną i telefon. Hotel jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Część gastronomiczna to restauracja na 130 miejsc, bar kawowy i ogródek letni.